Triduum Paschalne i Wielkanoc A.D. 2015

Celebracje Triduum Paschalnego i Wielkanocy  A.D. 2015
w Parafii Św. Papieża Jana XXIII w Łodzi

"Ponieważ dzieła odkupienia ludzi i doskonałego uwielbienia Boga Chrystus dokonał przez paschalne misterium swojej błogosławionej Męki, przez które umierając zniweczył naszą śmierć i zmartwychwstając przywrócił nam życie, święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego. Takie znaczenie, jakie niedziela ma w tygodniu, uroczystość Wielkanocy ma w roku liturgicznym. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.  W Wielki Piątek Męki Pańskiej, a jeżeli to możliwe, także w Wielką Sobotę aż do Wigilii Paschalnej, wszędzie zachowuje się święty post paschalny. Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego uważa się za "matkę wszystkich świętych wigilii". Kościół czuwając oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej Wigilii powinien się odbyć w nocy, to znaczy rozpocząć się po zapadnięciu nocy, albo skończyć przed świtem dnia niedzielnego. "

(Ogólne Normy Roku Liturgicznego i Kalendarza, nr 18-21.)

 

Czwartek - 2 kwietnia 2015

Wielki Czwartek

 

Msza Wieczerzy Pańskiej - godzina 18:00

 


Piątek - 3 kwietnia 2015 

Wielki Piątek

 

Liturgia na cześć Meki Pańskiej - godzina 18:00

 

Możliwość czuwania w kaplicy przy Najświętszym Sakramencie - od 9:00 do 17:30

 

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - w Wielki Piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

 


Sobota - 4 kwietnia 2015

Wielka Sobota

 

Święcenie pokarmów na stół wielkanocny - do 9:00 do 17:00

 

Możliwość czuwania przy Grobie Pańskim - od 9:00 do 19:00

 

Wigilia Paschalna

 

Wigilia Paschalna z procesją rezurekcyjną - godzina 20:00

 


Niedziela - 5 kwietnia 2015

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

 

Msze Święte o godzinach:

- 6:00 - z procesją Eucharystyczną wokół kościoła

- 10:00

- 11:30

- 13:00

- 18:00

 


Poniedziałek - 6 kwietnia 2015

Poniedziałek w oktawie Wielkanocy

 

Msze Święte o godzinach:

- 8:30 

- 10:00

- 11:30

- 13:00

- 18:00

 

Kilka słów

O naszej parafii

Nasza parafia Św. Papieża Jana XXII jest parafią młodą. Jej historia liczy zaledwie 15 lat. Parafia została erygowana w 2000 roku. Podczas odpustu, w dniu 11 października, abp Władysław Ziółek poświęcił ponadto krzyż na placu w nowej erygowanej przez siebie parafii. Początkowo msze odprawiano w tymczasowej kaplicy. W latach 2008-2011 trwały prace nad wznoszeniem świątyni parafialnej. Dnia 10 września 2011, abp. Władysław Ziółek uroczyście pobłogosławił i otworzył nową świątynie.
czytaj więcej

Dołącz do

Newslettera

Zachęcamy do zapisania się do naszego parafialnego newslettera- dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o wydarzeniach w naszej parafii

Developed by I-web